October

Wednesday 16th – Caulfield

Caulfield Race 3 – Coongy Cup

Caulfield Race 7 – Blue Sapphire Stakes

Caulfield Race 8 – Lady’s Day Vase

Saturday 11th – Caulfield

Caulfield Race 3 – Club Stakes

Caulfield Race 4 – Beef Steaks

Caulfield Race 5 – Herbert Power Stakes

Caulfield Race 6 – Thousand Guineas

Caulfield Race 7 – Caulfield Stakes

Caulfield Race 8 – Caulfield Guineas

Caulfield Race 9 – Toorak Hcp

Caulfield Race 10 – Schillaci Stakes

Saturday 11th – Randwick

Randwick Race 4 – Stan Fox Stakes

Randwick Race 5 – Consul Stakes

Randwick Race 6 – Bentley Angst Stakes

Randwick  Race 7 – Spring Champion Stakes

Saturday 5th

Flemington Race 4 – Blazer Stakes

Flemington Race 6 – Gilgai Stakes

Flemington Race 7 – Turnbull Stakes

Flemington Race 8 – Bart Cummings

Flemington Race 9 – Edward Manifold Stakes


Randwick Race 1 –  Gimcrack Stakes

Randwick Race 2 –  Arrowfield Breeders’ Plate

Randwick  Race 4 – Flight Stakes

Randwick Race 5 –  Premiere Stakes

Randwick Race 6 –  Hill Stakes

Randwick  Race 7 – Epsom

Randwick  Race 8 – Metropolitan

September

Saturday 28th

Rosehill  Race 4 – Shannon Stks

Rosehill  Race 5 – Golden Pendant

Rosehill  Race 6 – Jra Colin Stephen Quality

Rosehill  Race 7 – Golden Rose

Rosehill  Race 8 – Gloaming Stakes


Caulfield Race 5 – Guineas Prelude-C&G

Caulfield Race 6 – Thousand Gneas Prel

Caulfield Race 7 – Underwood Stakes


Moonee Valley  Race 2 – Stutt Stakes

Moonee Valley  Race 3 – Stocks Stakes

Moonee Valley  Race 5 – Scarborough

Moonee Valley  Race 6 – Jra Cup

Moonee Valley  Race 7 – Moir Stks

Saturday 20th

Caulfield Race 5 – How Now Stakes

Caulfield Race 6 – East Malvern B Bank Found. Cup

Caulfield Race 7 – Sir Rupert Clarke

Randwick Race 4 – Rose Stakes

Randwick Race 5 – Bill Ritchie Handicap

Randwick Race 6 – The Shorts

Randwick Race 7 – Colgate Stakes

Randwick Race 8 – Kingston Town

Friday 19th

Newcastle Race 5 – Aust. Bloodstock Cameron

Newcastle Race 7 – Newcastle Cup

Newcastle Race 8 – Tibbie Stakes

Saturday 14th

Flemington Race 5 – Danehill Stakes

Flemington Race 6 – Let’s Elope Stakes

Flemington Race 7 – Makybe Diva Stakes

Flemington Race 8 – Bobbie Lewis 

Rosehill Race 6 – Run to the Rose

Rosehill Race 7 – Theo Marks

Rosehill Race 8 – Sheraco Stakes


Saturday 7th

Randwick Race 5 – Darley Furious Stakes

Randwick Race 6 – Concorde Stakes

Randwick Race 7 – Bob Ingham Chelmsford Stakes

Randwick Race 8 – Tramway Stakes

Moonee Valley Race 7 – McEwan Stakes

Moonee Valley Race 8 – Feehan Stakes


August

Saturday 31st

Rosehill Race 5 – San Domenico

Rosehill Race 6 – Premier’s Cup

Rosehill Race 7 – Ming Dynasty Qlty

Caulfield Race 5 – McNeil Stakes

Caulfield Race 6 – Mrc Everest Series The Heath

Caulfield Race 7 – Cockram Stakes

Caulfield Race 8 – Memsie Stakes

Saturday 24th

Randwick Race 3 – Up and Coming

Randwick Race 5 – Shadow Stakes

Randwick Race 6 – County Quality

Randwick Race 7 – Winx Stakes

Randwick Race 8 – Toy Show Quality

Saturday 17th

Caulfield Race 5 – Vain Stakes

Caulfield Race 6 – Quezette Stakes

Caulfield Race 8 – PB Lawrence Stakes

Morphettville Race 7 – Spring Stakes


Saturday 10th

Flemington Race 8 – Aurie’s Star Hcp

Flemington Race 4 – Smithfield Rsl Missile Stakes


July

Saturday 27th

Caulfield Race 8 – Bletchingly Stakes

Saturday 13th

Caulfield Race 8 – Sir John Monash Stakes


June

Saturday 29th

Sunshine Coast Race 6 – Guineas

Belmont Race 4 – Strickland Stakes

Saturday 22th

Eagle Farm Race 6 – Tattersall’s Cup

Eagle Farm Race 8 – Tattersall’s Tiara

Eagle Farm Race 9 – W J Healy Stks

Saturday 15th

Belmont Race 5 – Hyperion Stakes

Saturday 8th

Eagle Farm Race 2 – Dane Ripper

Eagle Farm Race 5 – Queensland Guineas

Eagle Farm Race 6 – J.J. Atkins Plate

Eagle Farm Race 7 – Queensland Derby

Eagle Farm Race 8 – Stradbroke Hcp

Eagle Farm Race 9 – Brisbane Cup

Saturday 1st

Belmont Race 6 – Belmont Sprint


May

Saturday 25th

Eagle Farm Race 3 – Mullins Grand Prix Stakes

Eagle Farm Race 4 – Grinders Coffee Roasters Stks

Eagle Farm Race 5 – Ascot Green Lord Mayor’s Cup

Eagle Farm Race 6 – Kirin Brc Sires’ Produce Stks

Eagle Farm Race 7 – Eva Air Premier’s Cup

Eagle Farm Race 8 – Kingsford-Smith Cup

Eagle Farm Race 9 – Nuturf Fred Best Classic

Saturday 18th

Morphettville Race 7 – The Goodwood

Ascot Race 7 – Roma Cup

Doomben Race 7 – BRC Sprint

Doomben Race 8 – Doomben Cup

Doomben Race 9 – The Roses

Morphettville Race 4 – Sa Classic

Morphettville Race 5 – Robert/Fay Gerard R A Lee Stks

Morphettville Race 6 – Proud Miss Stakes


Saturday 11th

Doomben Race 5 – Rough Habit Plate

Doomben Race 6 – Champagne Classic

Doomben Race 8 – Doomben 10,000

Doomben Race 9 – Chairmans Handicap

Morphettville Race 1 – Sires Produce Stakes

Morphettvile  Race 7 – South Australian Derby

Scone Race 7 – Dark Jewel Classic

Saturday 4th

Gold Coast Race 3 – Ken Russell Mem. Classic

Gold Coast Race 7 – Gold Coast Guineas

Gold Coast Race 8 – A.D. Hollindale Stakes

Morphettville Race 3 – McKay Stakes 

Morphettville Race 5 – Queen of South

Morphettville Race 6 – Australasian Oaks

Morphettville Race 7 – Sangster Stakes

Morphettville Race 8 – Euclase Stakes


April

Saturday 27th

Hawkesbury Race 4 – Hawkesbury Crown

Hawkesbury Race 7 – Hawkesbury Guineas

Hawkesbury Race 8 – Gold Cup

Eagle Farm Race 8 – Gunsynd Classic

Eagle Farm Race 9 – TAB Victory Stakes

Morphettville Race 1 – Breeders Stakes

Morphettville Race 8 – Chairman Stakes

Friday 19th

Ascot Race 8 – W.A Sires Produce

Saturday 20th

Caulfield Race 7 – Victoria Handicap

Caulfield Race 8 – Easter Cup

Randwick Race 3 – Frank Packer

Randwick Race 4 – Carr Stks

Randwick Race 5 – Japan Racing Association Plate

Randwick Race 6 – Champagne Stks

Randwick Race 7 – All Aged Stks

Randwick Race 8 – Mark Stks

Saturday 13th

Randwick Race 4 – Percy Sykes Stks

Randwick Race 5 – Arrowfield 3yo Sprint

Randwick Race 6 – Australian Oaks

Randwick Race 7 – Queen Elizabeth Stks

Randwick Race 8 – Sydney Cup

Randwick Race 9 – Queen Of Turf

Randwick Race 10 – Sapphire Stakes

Ascot Race 8 – W.A.T.C Derby

Morphettville Race 6 – Hughes Limousines R N Irwin Stakes

Morphettville Race 7 – Schweppervescence Stakes

Saturday 6th

Randwick Race 1 – Widden Kindergarten Stakes 

Randwick Race 2 – Carbine Club

Randwick Race 3 – Adrian Knox Stakes

Randwick Race 5 – Schweppes Chairman’s Quality

Randwick Race 6 – Inglis’ Sires

Randwick Race 7 – Australian Derby

Randwick Race 8 – TJ Smith Stakes

Randwick Race 9 – Doncaster Mile

Randwick Race 10 – P J Bell

Ascot Race 8 – Karrakatta Plate


March

Saturday 30th

Rosehill Race 1 – The Schweppervescence

Rosehill Race 2 – Neville Sellwood

Rosehill Race 3 – Tulloch Stakes

Rosehill Race 4 – Emancipation Stakes

Rosehill Race 5 – Star Kingdom

Rosehill Race 6 – Vinery Stud Stakes

Rosehill Race 7 –  Tancred Stakes

Rosehill Race 8 – Doncaster Prel

Ascot Race 8 –  W.A. Oaks

Saturday 22nd

Rosehill Race 1 – Birthday Card Stakes

Rosehill Race 3 – Manion Cup

Rosehill Race 4 – Rosehill Guineas

Rosehill Race 5 – George Ryder Stakes

Rosehill Race 6 – Ranvet Stakes

Rosehill Race 7 – Golden Slipper

Rosehill Race 8 – The Galaxy

Rosehill Race 9 – Epona Stakes

Ascot Race 5 – Gimcrack Stakes

Friday 21st

Moonee Valley Race 6 – Alexandra Stakes

Moonee Valley Race 7 – William Reid Stakes

Moonee Valley Race 8 – Sunline Stakes

Saturday 16th

Flemington Race 3 – Thoroughbred Breeders Stakes

Flemington Race 8 – All Star Mile

Rosehill Race 2 – Maurice McCarten

Rosehill Race 3 – Magic Night Stakes

Rosehill Race 4 – Pago Pago Stakes

Rosehill Race 5 – Phar Lap Stake

Rosehill Race 6 – Sky High Stakes

Rosehill Race 7 – Coolmore Classic

Rosehill Race 8 – Ajax Stks

Friday 15th

Kembla Grange Race 7 – KG Classic

Moonee Valley Race 7 – Alister Clark Stakes

Monday 11th

Morphettville Race 7 – Adelaide Cup

Sunday 10th

Canberra Race 7 – Black Opal

Friday 8th

Newcastle Race 7 – Newcastle Newmarket Hcp


Saturday 9th

Flemington Race 5 – Sires’ Produce

Flemington Race 6 – Newmarket Hcp

Flemington Race 7 – Kewney Stakes

Flemington Race 8 – Australian Cup

Flemington Race 9 – Schweppervescence Trophy


Randwick Race 1 – Girl Quality

Randwick Race 3 – Reisling Stakes

Randwick Race 4 – Todman Stakes

Randwick Race 5 – Challenge Stakes

Randwick Race 6 -League Club Stakes

Randwick Race 7 – Randwick Guineas

Randwick Race 8 – Aspiration Quality


Saturday 2nd

Morphetville Race 7 – Lord Reims Stakes


Flemington Race 6 – Shaftesbury Avenue Handicap

Flemington Race 7 – Blamey Stakes

Flemington Race 8 – Australian Guineas

Flemington Race 9 – Frances Tressady Stakes


Randwick Race 3 – Skyline Stakes

Randwick Race 4  – Sweet Embrace

Randwick Race 5  – Liverpool City Cup

Randwick Race 6 – Chipping Norton

Randwick Race 7 – Surround Stakes

Randwick Race 8 -Proven Thoroughbred Stakes


February

Wednesday 27th

Launceston Race 8 – Tab Launceston Cup

Launceston Race 9 – Armidale Stud Vamos Stakes

Friday 22nd

Moonee Valley Race 7 – Typhoon Tracy Stakes

Saturday 23rd

Caulfield Race 2 – Autumn Classic

Caulfield Race 3 – Mannerism Stakes

Caulfield Race 4 – Angus Armanasco Stakes

Caulfield Race 5 – Zeditave Stakes

Caulfield Race 6 – Futurity Stakes

Caulfield Race 7 – Blue Diamond Stakes

Caulfield Race 8 – Oakleigh Plate

Caulfield Race 9 – Peter Young


Rosehill Race 2 – Silver Slipper Stake

Rosehill Race 5 – Hobartville Stakes

Rosehill Race 7 – Mille Fox Stakes


Saturday 16th

Flemington Race 5 – The Vanity

Flemington Race 7 – Hayes Stakes

Flemington Race 8 -Black Caviar Lightning Stakes

Randwick Race 5 – Southern Cross Stakes

Randwick Race 6 – Star Apollo Stakes

Randwick Race 7 – Light Fingers Stakes

Randwick Race 8 – Robrick Lodge Triscay Stakes

Saturday 7th

Caulfield Race 2 – Kevin Hayes Stakes

Caulfield Race 3 – Bellmaine Stakes

Caulfield Race 4 – Rubiton Stakes

Caulfield Race 5 – B.Diamond Prel-C&G

Caulfield Race 6 – Blue Diamond Prel-F

Caulfield Race 7 – Autumn Stakes

Caulfield Race 8 – C.F. Orr Stakes

Caulfield Race 9 – Carlyon Cup

Warwick Farm Race 4 – Prince Stakes

Warwick Farm Race 6 – Breeders Classic

Friday 6th

Hobart Race 8 – Bow Mistress

Saturday 2nd

Caulfield Race 5 – Chairman’s Stakes

Caulfield Race 8 – Manfred Stakes

Rosehill Race 1 – Canonbury Stakes

Rosehill Race 2 – Widden Stakes

Rosehill Race 6 – Expressway Stakes


January

Friday 25th

Moonee Valley Race 7 – Mortimer Petroleum Aust. Stks

Saturday 26th

Caulfield Race 4 – B.D. Preview (C&G)

Caulfied Race 5 – B.D. Preview (F)

Saturday 12th

Gold Coast Race 4 – M.M. Trophy

Gold Coast Race 5 – Qld M.M. Snippets

Gold Coast Race 6 – Moet & Chandon M.M. F&M

Gold Coast Race 7 – Magic Millions Guineas 3yo

Gold Coast Race 8 – Magic Millions 2yo Classic 

Gold Coast Race 9 – M.M. Cup

Saturday 5th

Ascot Race 6 – La Trice Classic

Ascot Race 8 – Perth Cup

Tuesday 1st

Flemington Race 6 – Standish Handicap


Current Results

Total Units Staked: 381.96

Total Units Returned: 405.28

ROI: 6.10%


The reports are a data-driven approach to identifying patterns in past performances and understanding the historic strengths typically required to win a particular feature race. To find the Feature Race Reports, select a date from the drop-down calendar.

Go where the value is and get great odds on Racing at the Betfair Exchange


Betfair isn’t a bookie. We’re a low margin exchange that allows punters to bet against punters. And we wants winners.



related articles

Racing Tips: Your Prediction Model

Betfair’s Data Science team have created a new quantitative model that provides exclusive horse racing tips for every meeting, ...

NRL Prediction Model

Using proven methods, The Data Scientists’ NRL Predictions Model takes a purely statistical approach to predicting NRL outcomes. If ...

Super Rugby Predictions Model

Check out the Data Scientists Super Rugby Model, producing outputs for every game, every week.